Krótki wywiad z Tanyą Valko, autorką 'Miłości na Bali' + zapowiedź konkursu

/
6 CommentsWitajcie! Niedawno wydawnictwo Prószyński i S-ka zorganizowało akcję dla blogerów o nazwie #prawdziweobliczeraju. Akcja polegała na zadaniu 3 pytań Tanyi Valko - autorce między innymi 'Azjatyckiej Sagi'. Zapraszam do przeczytania mini wywiadu i zapoznaniem się z książką.

'Miłość na Bali' to druga po 'Okruchach raju' część 'Azjatyckiej sagi', której akcja toczy się w Indonezji. Turyści, którzy coraz liczniej odwiedzają rajską wyspę Bali, są zachwyceni czarownym otoczeniem, lecz miejsce to skrywa też swoją niebezpieczną i paskudną twarz. Do licznej grupy polskich osadników na Bali dołączają Dorota oraz jej córka Marysia, bohaterki 'Arabskiej sagi'. Jak zmieniła się pół-Arabka? Jak wpływają na nią łagodny indonezyjski islam i zaczarowana hinduistyczna wyspa Bali? Jak żyje się Dorocie w miejscu, które do złudzenia przypomina raj? Czy nadal ma skłonności do pakowania się w kłopoty? Jak układa się prywatne życie Marysi? Czy Karim naprawdę jest jedynym mężczyzną, z którym chce ona spędzić resztę swoich dni? A może na jej drodze pojawi się jeszcze jej pierwsza wielka miłość, Hamid Binladen? Tanya Valko fikcyjne losy bohaterów osnuwa na kanwie prawdziwych wydarzeń. Przedstawia codzienne życie na rajskiej wyspie, ukazując inny, obcy dla nas, Europejczyków, świat pełen duchów i niesamowitych wierzeń.

1. Jaką mentalność mają ludzie mieszkający na Bali?
Bardzo śliską. Teraz żądza pieniądza zdominowała życie ludzi w całej Indonezji i nawet balijscy hinduiści zapominają o tym, iż trzeba zbierać dobre uczynki. Dlatego też kradną, mordują, oszukują przyjezdnych, oddają się prostytucji, ale kiedy zapyta się Balijczyka dlaczego tak się dziej, to odpowiedzą, iż tych niegodnych czynów dokonują znienawidzeni przez nich przyjezdni muzułmanie z Jawy czy Sumatry.

2. W czym tamtejsza kultura różni się od naszej?
Kultura wynika z religii hinduistycznej, jest bardzo uduchowiona, a charakteryzuje się spokojem, choć też okrucieństwem. Utwory muzyczne, opowiadania czy przedstawiane sztuki są bardzo długie i dla nas trochę nudne. Przedstawienia są interesujące ze względu na kolorowe bogate stroje, inaczej brzmiące instrumenty, czy maski.

3. Co mogłaby pani poradzić osobom, które pierwszy raz wybierają się na Bali?
Żeby nie wpadały w euforię i uważały na siebie, tak jak na całym świecie, bo balijski raj jest ułudny i popełnienie błędu może nas wiele kosztować.


Powiem wam, że przeczytałam już książkę i bardzo mi się podobała. Ale, ale! Wy również będziecie mieć możliwość zapoznania się z 'Miłością na Bali', a to wszystko dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka, które jest fundatorem nagrody. Konkursu możecie spodziewać się jutro.
Jak widzicie, na Bali nie jest tak kolorowo, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Czytaliście książkę? :)
Przypominam o obserwowaniu bloga i lajkowaniu fanpage'a na facebooku, aby być na bieżąco. A tymczasem trzymajcie się niech książka będzie z wami!


You may also like

6 komentarzy:

 1. Nie mogę się tam wybrać z racji ostatniej odpowiedzi autorki haha :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiałam się nad wzięciem udziału w tej akcji, ale koniec końców zrezygnowałam.
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. O zaciekawilas mnie ta książką. Chętnie wezmę udział w konkursie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też zadałam pytania autorce i właśnie czekam na odpowiedź. Twoje są świetne :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zawsze marzyłam o jakiejś egzotycznej podróży ;) Książki nie czytałam, ale chętnie się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne pytania i bardzo ciekawe odpowiedzi :)

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.