'Express Warszawa - Berlin. Pociąg do Polski' Steffena Mollera

/
0 Comments


Kto z nas nie zna sympatycznego Steffena Möllera, rolnika z "M jak miłość", który cierpliwie szukał w Polsce żony? Z kolei w programie "Europa da się lubić" wraz z innymi imigrantami omawiał różnice międzykulturowe i łamał stereotypy w przezabawny sposób. Przed książką "Berlin-Warszawa Express. Pociąg do Polski" napisał "Viva Polonia", która obfituje w humorystyczne opowieści z kraju nad Wisłą i nadal jest chętnie kupowana nie tylko przez Polaków, ale również przez Niemców. Co więc może nam zaoferować jego druga książka?
"Berlin-Warszawa Express" to swego rodzaju dziennik z podróży, a rozdziałami są opisy jazdy między kolejnymi stacjami. Wśród opisów dworców i mijanych zabytków, autor zręcznie wplótł własne przemyślenia dotyczące różnic między Polakami a Niemcami, którzy żyją tak blisko siebie, a jednak tak wiele ich różni. No właśnie, czy naprawdę aż tak wiele? Möller stara się odpowiedzieć nam na to pytanie. 

Książka została napisana nie tylko z myślą o czytelnikach polskich, lecz również o czytelnikach niemieckich, a co za tym idzie, możemy znaleźć w niej dane i statystyki, w których (co zaznaczył sam autor) Niemcy się lubują. Niektóre są naprawdę ciekawe, inne mniej, ale jeżeli tylko się przez nie przebrnie, czeka nas nagroda w postaci tego, na co liczyłam kupując tę książkę, a mianowicie bezstronnego ukazania różnic międzykulturowych.
Gama zagadnień jest naprawdę szeroka, a autor porusza wiele ciekawych tematów. Możemy na przykład poznać powody materialnego i emocjonalnego skąpstwa Niemców, ich manii porządku, planowania i zgłaszania usterek, ale nam również się trochę obrywa: autor mówi o naszej przywarze narodowej, czyli negative thinking, a także o nieufności do rodaków, co w Niemczech byłoby wręcz nie do pomyślenia. Oczywiście znajdziemy tutaj też pozytywne cechy obu narodów. Jedną z nich jest nasza wysoka inteligencja emocjonalna, której naszym sąsiadom brakuje, natomiast oni mogą pochwalić się wysoką kulturą na drodze, a także nieoceanianiem innych po pozorach. Książka obfituje również w polsko-niemieckie ciekawostki, np. odmienne sposoby trzymania sztućców, zupełnie inne tematy rozmów, czy też sposób reagowania na nowych gości na przyjęciu. Oprócz tego, autor serwuje nam takie smaczki jak ankieta na temat pierwszych wrażeń pobytu w Warszawie, z której możemy dowiedzieć się, co rzuciło się w oczy niemieckim studentom po przybyciu do naszej stolicy. 

Na koniec chciałabym przytoczyć rozmowę Steffena z poznanym w czasie podróży młodym turystą z Chin:

"-(...) A więc jesteś Chińczykiem... Jak tak spałeś w WARS-ie, pomyślałem, że to typowo japońskie. Ale Japończyków generalnie łatwo pomylić z Chińczykami, prawda? 
Mingliang stanowczo protestuje:
-Nie, to niemożliwe! Japończycy są całkiem inni!
-No dobra, dla Europejczyka jesteście jednak dość podobni.
-Ależ skąd! Niemcy i Polacy - tak, są bardzo podobni! Berlin czy Warszawa, to prawie to samo! Ale Chińczycy i Japończycy są zupełnie różni! (...)"Podsumowując: "Berlin-Warszawa Express. Pociąg do Polski." to lektura poszerzająca horyzonty, którą szybko i przyjemnie się czyta. Jest to książka, która może nam poprawić humor na długie godziny, lecz z której możemy się także czegoś nauczyć - nie raz wybuchałam śmiechem i nie raz ponownie czytałam fragmenty, które skłaniały do pewnych refleksji. Polecam ją każdemu, niezależnie od płci i wieku.

Ocena: 7/10 - naprawdę interesująca książka, ale przez czytanie tych nielicznych danych i statystyk czasami naprawdę ciężko było przebrnąć
.

A czy wy znacie może jakieś ciekawe różnice między Polakami a innymi narodami? Czytaliście tę książkę? Chętnie poznam wasze opinie. Piszcie w komentarzach! :)

You may also like

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Newsletter